Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000731R0000F9L
Y000731R0000F9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000731R0000F9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y000731R0000F9L.pdf
Availability of Y000731R0000F9L
QUANTITY
Y000731R0000F9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000731R0000F9L
Internal Part NumberEIS-Y000731R0000F9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000731R0000F9L
Y000731R0000F9L Details Description
Related parts for Y000731R0000F9L
HOOK-UP SOLID 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 8-BIT 35MSPS LP A/D 28-TSSOP datasheet.pdf
TPS2020EVM-290 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 48VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 160MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf