Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007378R000Q9L
Y0007378R000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007378R000Q9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 378 OHM 0.6W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y0007378R000Q9L.pdf
Availability of Y0007378R000Q9L
QUANTITY
Y0007378R000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007378R000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y0007378R000Q9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)378
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007378R000Q9L
Y0007378R000Q9L Details Description
Related parts for Y0007378R000Q9L
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 6POS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
26500 24C 24#20 PIN RECP datasheet.pdf
ACCY POWER CABLE 12" 4PIN 12V datasheet.pdf