Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000738K8000T0L
Y000738K8000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000738K8000T0L
Brief Description
RES 38.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y000738K8000T0L.pdf
Availability of Y000738K8000T0L
QUANTITY
Y000738K8000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000738K8000T0L
Internal Part NumberEIS-Y000738K8000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.8k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000738K8000T0L
Y000738K8000T0L Details Description
Related parts for Y000738K8000T0L
MOSFET N-CH 100V 7.2A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN FEMALE M8 4POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 5A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED WHITE 2SMD R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf