Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007392R000B0L
Y0007392R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007392R000B0L
Brief Description
RES 392 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007392R000B0L.pdf
Availability of Y0007392R000B0L
QUANTITY
Y0007392R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007392R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0007392R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007392R000B0L
Y0007392R000B0L Details Description
Related parts for Y0007392R000B0L
CONN HDR BRKWAY 48POS 2MM 30GOLD datasheet.pdf
DECODER/DEMUX 1OF8 5V 16-SOIC datasheet.pdf