Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00073K16000T0L
Y00073K16000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00073K16000T0L
Brief Description
RES 3.16K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y00073K16000T0L.pdf
Availability of Y00073K16000T0L
QUANTITY
Y00073K16000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00073K16000T0L
Internal Part NumberEIS-Y00073K16000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00073K16000T0L
Y00073K16000T0L Details Description
Related parts for Y00073K16000T0L
TENSION CLIP ACETAL NAT 3/8"DIA datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V TO244AB datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 74POS datasheet.pdf