Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007453R400A0L
Y0007453R400A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007453R400A0L
Brief Description
RES 453.4 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0007453R400A0L.pdf
Availability of Y0007453R400A0L
QUANTITY
Y0007453R400A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007453R400A0L
Internal Part NumberEIS-Y0007453R400A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453.4
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007453R400A0L
Y0007453R400A0L Details Description
Related parts for Y0007453R400A0L
IC V-F/F-V CONVERTER 14DIP datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 1W 27-34GHZ 8SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH YELLOW datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf