Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00074K20000T0L
Y00074K20000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00074K20000T0L
Brief Description
RES 4.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y00074K20000T0L.pdf
Availability of Y00074K20000T0L
QUANTITY
Y00074K20000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00074K20000T0L
Internal Part NumberEIS-Y00074K20000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.2k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00074K20000T0L
Y00074K20000T0L Details Description
Related parts for Y00074K20000T0L
CONN CABLE CLAMP SZ 14 7/8-20 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8MSOP datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf