Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00074K95000B9L
Y00074K95000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00074K95000B9L
Brief Description
RES 4.95K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00074K95000B9L.pdf
Availability of Y00074K95000B9L
QUANTITY
Y00074K95000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00074K95000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00074K95000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.95k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00074K95000B9L
Y00074K95000B9L Details Description
Related parts for Y00074K95000B9L
QUICK LOCK .118" MAX 4-40 KIT datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
BOARD DEV LIN SBC ATA6630 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf