Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00074K95000B9L
Y00074K95000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00074K95000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.95K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00074K95000B9L.pdf
Availability of Y00074K95000B9L
QUANTITY
Y00074K95000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00074K95000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00074K95000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.95k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00074K95000B9L
Y00074K95000B9L Details Description
Related parts for Y00074K95000B9L
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE INTFC FOR H8S/2368 EMULATR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40040-001 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 64POS DUAL SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 10PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf