Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007505R000B0L
Y0007505R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007505R000B0L
Brief Description
RES 505 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007505R000B0L.pdf
Availability of Y0007505R000B0L
QUANTITY
Y0007505R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007505R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0007505R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)505
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007505R000B0L
Y0007505R000B0L Details Description
Related parts for Y0007505R000B0L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 24POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO13 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf