Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000750R0000B0L
Y000750R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000750R0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000750R0000B0L.pdf
Availability of Y000750R0000B0L
QUANTITY
Y000750R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000750R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y000750R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000750R0000B0L
Y000750R0000B0L Details Description
Related parts for Y000750R0000B0L
CABINET CLASSIC II 26.31" BLUE datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 2SKT PCB datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SW MINI SPDT HINGE LEVER 250V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf