Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007538R968A9L
Y0007538R968A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007538R968A9L
Brief Description
RES 538.968 OHM 0.6W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y0007538R968A9L.pdf
Availability of Y0007538R968A9L
QUANTITY
Y0007538R968A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007538R968A9L
Internal Part NumberEIS-Y0007538R968A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)538.968
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)