Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007583R000B0L
Y0007583R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007583R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 583 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007583R000B0L.pdf
Availability of Y0007583R000B0L
QUANTITY
Y0007583R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007583R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0007583R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)583
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007583R000B0L
Y0007583R000B0L Details Description
Related parts for Y0007583R000B0L
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES .15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf