Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007600R000B9L
Y0007600R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007600R000B9L
Brief Description
RES 600 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007600R000B9L.pdf
Availability of Y0007600R000B9L
QUANTITY
Y0007600R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007600R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0007600R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)600
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007600R000B9L
Y0007600R000B9L Details Description
Related parts for Y0007600R000B9L
CAP CER 82PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 6.3V Y5V 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 13V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf