Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000760R4000B9L
Y000760R4000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000760R4000B9L
Brief Description
RES 60.4 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000760R4000B9L.pdf
Availability of Y000760R4000B9L
QUANTITY
Y000760R4000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000760R4000B9L
Internal Part NumberEIS-Y000760R4000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000760R4000B9L
Y000760R4000B9L Details Description
Related parts for Y000760R4000B9L
VARISTOR 856V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE K 1M M6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT CP datasheet.pdf
CONNECTOR 100POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf