Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007615R790T0L
Y0007615R790T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007615R790T0L
Brief Description
RES 615.79 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007615R790T0L.pdf
Availability of Y0007615R790T0L
QUANTITY
Y0007615R790T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007615R790T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007615R790T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)615.79
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007615R790T0L
Y0007615R790T0L Details Description
Related parts for Y0007615R790T0L
1.5 UF CAP PLASTIC 400V datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 7POS datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf