Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000774R1000B9L
Y000774R1000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y000774R1000B9L
Brief Description
RES 74.1 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000774R1000B9L.pdf
Availability of Y000774R1000B9L
QUANTITY
Y000774R1000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000774R1000B9L
Internal Part NumberEIS-Y000774R1000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000774R1000B9L
Y000774R1000B9L Details Description
Related parts for Y000774R1000B9L
DEKAFIX GW 5 MARKED 153 50/CD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf
TRANSISTOR BASE STATION SOT502B datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
USB A TO MINI B 1.8M BLACK datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf