Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007800R000T0L
Y0007800R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007800R000T0L
Brief Description
RES 800 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007800R000T0L.pdf
Availability of Y0007800R000T0L
QUANTITY
Y0007800R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007800R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007800R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)800
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007800R000T0L
Y0007800R000T0L Details Description
Related parts for Y0007800R000T0L
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-12V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100' datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf