Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000782K5000D0L
Y000782K5000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000782K5000D0L
Brief Description
RES 82.5K OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y000782K5000D0L.pdf
Availability of Y000782K5000D0L
QUANTITY
Y000782K5000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000782K5000D0L
Internal Part NumberEIS-Y000782K5000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000782K5000D0L
Y000782K5000D0L Details Description
Related parts for Y000782K5000D0L
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE IP25 2.48" datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSF RF N CH 20V 3A PW-X datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf