Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000782R5000B0L
Y000782R5000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000782R5000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y000782R5000B0L.pdf
Availability of Y000782R5000B0L
QUANTITY
Y000782R5000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000782R5000B0L
Internal Part NumberEIS-Y000782R5000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000782R5000B0L
Y000782R5000B0L Details Description
Related parts for Y000782R5000B0L
IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 84MA 11.8 OHM TH datasheet.pdf