Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00078R20000B0L
Y00078R20000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00078R20000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00078R20000B0L.pdf
Availability of Y00078R20000B0L
QUANTITY
Y00078R20000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00078R20000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00078R20000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00078R20000B0L
Y00078R20000B0L Details Description
Related parts for Y00078R20000B0L
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC UNIV BUS EXCHANGER 56SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PINS datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 600V 1200A CHA datasheet.pdf
IC AFE KEYLESS ENTRY 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 19A 1.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf