Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00078R20000B0L
Y00078R20000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00078R20000B0L
Brief Description
RES 8.2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00078R20000B0L.pdf
Availability of Y00078R20000B0L
QUANTITY
Y00078R20000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00078R20000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00078R20000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00078R20000B0L
Y00078R20000B0L Details Description
Related parts for Y00078R20000B0L
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 16K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULTPRO HS 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf