Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y000795K8250T0L
Y000795K8250T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y000795K8250T0L
Brief Description
RES 95.825K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y000795K8250T0L.pdf
Availability of Y000795K8250T0L
QUANTITY
Y000795K8250T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y000795K8250T0L
Internal Part NumberEIS-Y000795K8250T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.825k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y000795K8250T0L
Y000795K8250T0L Details Description
Related parts for Y000795K8250T0L
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERMINAL SCREW M3.5 60POS datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 MM 142UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC DARL ARRAY 7CH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf