Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007988R000T0L
Y0007988R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007988R000T0L
Brief Description
RES 988 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0007988R000T0L.pdf
Availability of Y0007988R000T0L
QUANTITY
Y0007988R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007988R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0007988R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)988
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007988R000T0L
Y0007988R000T0L Details Description
Related parts for Y0007988R000T0L
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 28POS datasheet.pdf
1X5 SFP CAGE ASSY W/ PRESS PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf