Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007990R000V0L
Y0007990R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007990R000V0L
Brief Description
RES 990 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0007990R000V0L.pdf
Availability of Y0007990R000V0L
QUANTITY
Y0007990R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007990R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0007990R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)990
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007990R000V0L
Y0007990R000V0L Details Description
Related parts for Y0007990R000V0L
IC 2.25V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
PELTIR ET19,35,F1N,0612,11,W2.25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
K 8339 A TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf