Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011200R000D0L
Y0011200R000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011200R000D0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0011200R000D0L.pdf
Availability of Y0011200R000D0L
QUANTITY
Y0011200R000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011200R000D0L
Internal Part NumberEIS-Y0011200R000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011200R000D0L
Y0011200R000D0L Details Description
Related parts for Y0011200R000D0L
CAP CER 0.68UF 100V Y5V 2220 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 96MM datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484FBGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 68PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
JT 66C 66#22M SKT WALL RECP datasheet.pdf
TV 46C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL FRNT 3MM RND.313" datasheet.pdf