Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011200R000D9L
Y0011200R000D9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011200R000D9L
Brief Description
RES 200 OHM 1W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0011200R000D9L.pdf
Availability of Y0011200R000D9L
QUANTITY
Y0011200R000D9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011200R000D9L
Internal Part NumberEIS-Y0011200R000D9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011200R000D9L
Y0011200R000D9L Details Description
Related parts for Y0011200R000D9L
SWITCH TACTILE DPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FUSE 800A 690V 2FKE/115 AR UC datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
UMQ SAFETY MAT 40.5"X39" SPECIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 206MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf