Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001120R0000B0L
Y001120R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001120R0000B0L
Brief Description
RES 20 OHM 1W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y001120R0000B0L.pdf
Availability of Y001120R0000B0L
QUANTITY
Y001120R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001120R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y001120R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001120R0000B0L
Y001120R0000B0L Details Description
Related parts for Y001120R0000B0L
BAG ESD VAPOR BARRIER 12"X16" datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 25 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
PNEUM START MODULE TWO HAND datasheet.pdf
CONN FFC VERT 9POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 0.0732 OHM 0.1% 2W 3637 datasheet.pdf