Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011230R000D0L
Y0011230R000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011230R000D0L
Brief Description
RES 230 OHM 1W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y0011230R000D0L.pdf
Availability of Y0011230R000D0L
QUANTITY
Y0011230R000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011230R000D0L
Internal Part NumberEIS-Y0011230R000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)230
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011230R000D0L
Y0011230R000D0L Details Description
Related parts for Y0011230R000D0L
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A VFN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 26-35V 1A datasheet.pdf
MINI MOD RF TXRX EM358 20DBM datasheet.pdf
HDM SMPO100F LM (CUTS) datasheet.pdf
BUSS ONE TIME FUSE datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 16A 2"DIN BROWN SEAL datasheet.pdf