Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011294K000B0L
Y0011294K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011294K000B0L
Brief Description
RES 294K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0011294K000B0L.pdf
Availability of Y0011294K000B0L
QUANTITY
Y0011294K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011294K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0011294K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011294K000B0L
Y0011294K000B0L Details Description
Related parts for Y0011294K000B0L
FIXED IND 56UH 440MA 685 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES CERM WW 7W 180 OHM 5% VERT datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP HD G50 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.09M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 2POS 6' datasheet.pdf