Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001129K0000B9L
Y001129K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y001129K0000B9L
Brief Description
RES 29K OHM 1W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y001129K0000B9L.pdf
Availability of Y001129K0000B9L
QUANTITY
Y001129K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001129K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y001129K0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001129K0000B9L
Y001129K0000B9L Details Description
Related parts for Y001129K0000B9L
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 90A 250V UL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN PNL MNT datasheet.pdf