Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001146R0000D0L
Y001146R0000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001146R0000D0L
Brief Description
RES 46 OHM 1W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y001146R0000D0L.pdf
Availability of Y001146R0000D0L
QUANTITY
Y001146R0000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001146R0000D0L
Internal Part NumberEIS-Y001146R0000D0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001146R0000D0L
Y001146R0000D0L Details Description
Related parts for Y001146R0000D0L
IC MOTOR CONTROLLER ANALOG 24DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONTACT FIBER OPTIC TERMINUS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 36MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf