Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0011475K000B9L
Y0011475K000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0011475K000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0011475K000B9L.pdf
Availability of Y0011475K000B9L
QUANTITY
Y0011475K000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0011475K000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0011475K000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0011475K000B9L
Y0011475K000B9L Details Description
Related parts for Y0011475K000B9L
CAP TANT 150UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8.1A TO220-FP datasheet.pdf
IC MPU I.MX50 800MHZ 416MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
MML51 SW LENS LED DISP SQ datasheet.pdf
RES 1.45K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf