| Internal Part Number | EIS-Y00131K27075Q9L | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Series | S | |
| Packaging | Bulk | |
| Resistance (Ohms) | 1.27075k | |
| Tolerance | ±0.02% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Foil | |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±2ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Radial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm) | |
| Height | 0.413" (10.49mm) | |