Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001320K0000Q9L
Y001320K0000Q9L picture photo
Mfg. Part Number
Y001320K0000Q9L
Brief Description
RES 20K OHM 2W 0.02% RADIAL
Datasheet Download
Y001320K0000Q9L.pdf
Availability of Y001320K0000Q9L
QUANTITY
Y001320K0000Q9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001320K0000Q9L
Internal Part NumberEIS-Y001320K0000Q9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001320K0000Q9L
Y001320K0000Q9L Details Description
Related parts for Y001320K0000Q9L
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 15MM 3MM 2LD datasheet.pdf