Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001410K0000T0L
Y001410K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001410K0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/5W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y001410K0000T0L.pdf
Availability of Y001410K0000T0L
QUANTITY
Y001410K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001410K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y001410K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVMTA55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001410K0000T0L
Y001410K0000T0L Details Description
Related parts for Y001410K0000T0L
IC MCU 16BIT ROMLESS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HOUSING 9POS .100 SINGLE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 320KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPDT LV SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf