Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001410R0000B0L
Y001410R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001410R0000B0L
Brief Description
RES 10 OHM 1/5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y001410R0000B0L.pdf
Availability of Y001410R0000B0L
QUANTITY
Y001410R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001410R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y001410R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±12ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001410R0000B0L
Y001410R0000B0L Details Description
Related parts for Y001410R0000B0L
RAILS TAPPED 56" PANEL HEIGT 1PR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
FRAME WHITE FOR AT4077 BUTTON JB datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf