Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001412K4000T0L
Y001412K4000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y001412K4000T0L
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/5W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y001412K4000T0L.pdf
Availability of Y001412K4000T0L
QUANTITY
Y001412K4000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001412K4000T0L
Internal Part NumberEIS-Y001412K4000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001412K4000T0L
Y001412K4000T0L Details Description
Related parts for Y001412K4000T0L
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 100V datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATR DUAL MONO 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II DR DUPLEX PR-ESS FT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 66A LFPAK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf