Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0014398R030A0L
Y0014398R030A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0014398R030A0L
Brief Description
RES 398.03 OHM 1/5W 0.05% AXIAL
Datasheet Download
Y0014398R030A0L.pdf
Availability of Y0014398R030A0L
QUANTITY
Y0014398R030A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0014398R030A0L
Internal Part NumberEIS-Y0014398R030A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)398.03
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0014398R030A0L
Y0014398R030A0L Details Description
Related parts for Y0014398R030A0L
TIMER DIGITAL DAILY 100-240VAC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER SINGLE 24SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 800A DO200AB datasheet.pdf
CONN RCPT CONT 24-20AWG GOLD datasheet.pdf
ANTENNA MAG MOUNT 850MHZ 1.9GHZ datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf