Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0014470R000Q0L
Y0014470R000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0014470R000Q0L
Brief Description
RES 470 OHM 1/5W 0.02% AXIAL
Datasheet Download
Y0014470R000Q0L.pdf
Availability of Y0014470R000Q0L
QUANTITY
Y0014470R000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0014470R000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y0014470R000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0014470R000Q0L
Y0014470R000Q0L Details Description
Related parts for Y0014470R000Q0L
CAP CER 1.8PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf