Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00151K11100T9L
Y00151K11100T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00151K11100T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.111K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y00151K11100T9L.pdf
Availability of Y00151K11100T9L
QUANTITY
Y00151K11100T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00151K11100T9L
Internal Part NumberEIS-Y00151K11100T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVMTB60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.111k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00151K11100T9L
Y00151K11100T9L Details Description
Related parts for Y00151K11100T9L
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 114K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf