Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001520K0000T19L
Y001520K0000T19L picture photo
Mfg. Part Number
Y001520K0000T19L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Datasheet Download
Y001520K0000T19L.pdf
Availability of Y001520K0000T19L
QUANTITY
Y001520K0000T19L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001520K0000T19L
Internal Part NumberEIS-Y001520K0000T19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVMTB60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001520K0000T19L
Y001520K0000T19L Details Description
Related parts for Y001520K0000T19L
BOARD EVAL FOR CS4265 CODEC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 140 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.9A 121 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 5KV X7R RADIAL datasheet.pdf