Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00152K37000B9L
Y00152K37000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y00152K37000B9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y00152K37000B9L.pdf
Availability of Y00152K37000B9L
QUANTITY
Y00152K37000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00152K37000B9L
Internal Part NumberEIS-Y00152K37000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVMTB60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.160" Dia x 0.375" L (4.06mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00152K37000B9L
Y00152K37000B9L Details Description
Related parts for Y00152K37000B9L
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC OP-AMP VIDEO HISPD SNGL 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE 2.5A PPAK-5 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
L37-3F SHEET 150X150X.45MM W/ADH datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf