Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y001939K0000B9L
Y001939K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y001939K0000B9L
Brief Description
RES 39K OHM .3W .1% AXIAL
Datasheet Download
Y001939K0000B9L.pdf
Availability of Y001939K0000B9L
QUANTITY
Y001939K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y001939K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y001939K0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.375" Dia x 0.625" L (9.53mm x 15.88mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y001939K0000B9L
Y001939K0000B9L Details Description
Related parts for Y001939K0000B9L
FUNCTION GENERATOR 10MHZ SWEEP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O TO 6POS PLUG 2M datasheet.pdf
TOOL DIE ASSY 22-16AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 14AWG BLUE/YLW datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
KNURLED THUMB SCREW 63529A208 datasheet.pdf
CONN 34POS BOARD-BOARD CONN .4MM datasheet.pdf