Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0021294K000B0L
Y0021294K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0021294K000B0L
Brief Description
RES 294K OHM 3/4W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0021294K000B0L.pdf
Availability of Y0021294K000B0L
QUANTITY
Y0021294K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0021294K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0021294K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0021294K000B0L
Y0021294K000B0L Details Description
Related parts for Y0021294K000B0L
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf