Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002220R0000A9L
Y002220R0000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y002220R0000A9L
Brief Description
RES 20 OHM 1W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y002220R0000A9L.pdf
Availability of Y002220R0000A9L
QUANTITY
Y002220R0000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002220R0000A9L
Internal Part NumberEIS-Y002220R0000A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.05%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
Height0.413" (10.49mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002220R0000A9L
Y002220R0000A9L Details Description
Related parts for Y002220R0000A9L
CONN RECEPT HOUSING 24POS 2.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 7TP RJ45 1FO datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V +/-15VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
HERMETICALLY SEALED CORROSION datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
1.25MM F/F 50POS 28AWG 150MM datasheet.pdf