Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0024100R000B0L
Y0024100R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0024100R000B0L
Brief Description
RES 100 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y0024100R000B0L.pdf
Availability of Y0024100R000B0L
QUANTITY
Y0024100R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0024100R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0024100R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0024100R000B0L
Y0024100R000B0L Details Description
Related parts for Y0024100R000B0L
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC NETWORK SYNCHRONIZER 64CABGA datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.8VC PLAD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23 datasheet.pdf