Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002410K0000B0L
Y002410K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002410K0000B0L
Brief Description
RES 10K OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y002410K0000B0L.pdf
Availability of Y002410K0000B0L
QUANTITY
Y002410K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002410K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y002410K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002410K0000B0L
Y002410K0000B0L Details Description
Related parts for Y002410K0000B0L
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
MODULE AUDIO HSP BLUETOOTH CLSS2 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 19.6VC SMA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 400K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA AXIAL datasheet.pdf
LED EMITTER GRN 600LM MCPCB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf