Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002410K0000S0L
Y002410K0000S0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002410K0000S0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM .3W .001% RADIAL
Datasheet Download
Y002410K0000S0L.pdf
Availability of Y002410K0000S0L
QUANTITY
Y002410K0000S0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002410K0000S0L
Internal Part NumberEIS-Y002410K0000S0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.001%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y002410K0000S0L
Y002410K0000S0L Details Description
Related parts for Y002410K0000S0L
IC MOTOR DRIVER PAR 22DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 700MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" TIN datasheet.pdf
SLIT MASK 0.5X3MM FOR EX-M2E datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf