Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y002410K0000S0L
Y002410K0000S0L picture photo
Mfg. Part Number
Y002410K0000S0L
Brief Description
RES 10K OHM .3W .001% RADIAL
Datasheet Download
Y002410K0000S0L.pdf
Availability of Y002410K0000S0L
QUANTITY
Y002410K0000S0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y002410K0000S0L
Internal Part NumberEIS-Y002410K0000S0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.001%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)